Estetik Jinekolojik Cerrahi

Labioplasti

Dış genital bölgenin estetik cerrahi girişimleri bazen fonksiyonel nedenlerle bazende sadece estetik kaygıları düzeltmek için yapılabilir. Fonksiyonel nedenler arasında büyük,belirgin ve sarkık dış veya iç dudakların kıyafetler içinde sıkışarak ağrıya yol açması,ilişkiye girerken vajina girişini kapatması,idrarın yön değiştirerek akması gibi güçlükler sayılabilir. Dış genital bölgenin estetik anlamda güzel görünmesi kadına cinsel ilişki esnasında özgüven kazandırarak daha doyumlu ve keyifli bir cinsel hayatın yolunu açar. Dış genital bölgesinin görünümüyle ilgili kaygı taşıyan kadın cinselliğini de rahat bir şekilde  yaşayamaz.Bu bölgeye yapılan cerrahi müdahaleler büyük,sarkık olan dış veya iç dudakların küçültülmesi,orantısızlıkların giderilmesi böylece estetik bir görünüm kazandırılmasını içerir.

Mutlaka ki her insanın estetik algısı farklıdır o yüzden dış genital bölgenin yeniden şekillendirilmesi öncesi hastayla ayrıntılar üzerinde uzun uzun planlama yapılması gerekir. Hasta nasıl bir dış genital bölge istediğine kendisi karar verip cerrahına beklenti ve isteklerini aktarmalıdır.

İşlem esnasında yapılacak cerrahi müdahalenin büyüklüğüne göre bazen lokal anestezi yeterli olabilmekteyken bazen genel anestezi gerekebilmektedir. Operasyon sonrasında hastaların genellikle fazla diyebileceğimiz bir ağrısı olmaz. Özellikle ilk günlerdeki soğuk uygulamalar ödem ve ağrı üzerine olumlu etkisi nedeniyle mutlaka önerilir. İyileşme süreci boyunca dikişlerin bakımı ve korunması önem arz etmektedir. Doku iyileşmesi tamamlanana kadar cinsel ilişki 6-8 hafta arası sınırlandırılmalıdır.

Dış genital bölgesinin görüntüsünden hoşnut olmayan tüm hastalara bu cerrahi prosedür uygulanabilmekle birlikte gebe ve lohusalara önerilmez. Adet dönemi bitimi ameliyat için en uygun dönemdir.

Vajinoplasti

Vajinoplasti gebelik ve doğum sonrası genişlemiş,kas tonusu bozulmuş ,dolayısıyla ilişki esnasında yeterince haz alamayan,vajinasının geniş olduğunu ifade eden kadınlara uygulanan bir cerrahi prosedürdür. Bazen bu kadınlarda ilişki esnasında genişliğe bağlı vagen içinde hava birikir ve gaz çıkarma benzeri bir ses oluşmasına yol açar. Bu tip olaylar kadında utanma,ilişkiden soğuma kaçınma gibi istenmeyen sonuçlara yol açar. Burada amaç genişlemiş ve tonusunu kaybetmiş olan vajina dokusunu onararak tekrar normal ,sağlıklı yapısına kavuşturmaktır. Operasyon genel veya spinal anestezi altında yapılmakta olup,hastanın toparlanma süreci son derece hızlıdır. Cinsel ilişki kısıtlaması dışında kişi günlük hayatına çok hızla dönüş yapabilmektedir

PRP Uygulamaları

PRP işlemi hastanın kendi kanının santrifüj edilmesiyle hazırlanan bir üründür. Dolayısıyla alerjik reaksiyon gelişimi olmaz,son derece güvenli bir üründür.Asıl fonksiyonunu dokuda gençleşme,yenilenme sağlayarak gösterir. Özellikle yaşla birlikte gelen değişimlere karşı etkilidir. Yaşlanmayla beraber vagina esnekliğini kaybetmeye başlar,vagende kuruluk ortaya çıkar. Kadının ilişkide uyarılma ve orgazm olma süresi uzar,orgazm güçlüğü yaşamaya başlar.Hatta daha ilerlemiş vakalarda ağrı bile duyabilir.

PRP vagina içerisinde pek çok alana uygulanarak vaginanın gençleşmesini sağlar. PRP vagina içerisine uygulanabildiği gibi klitoridis çevresine de uygulanarak uyarılmayı arttırır. Ayrıca yüze yapıldığı gibi dış genital bölgeye uygulanması da yine bu bölge cildinin gençleşmesine katkı sağlar. Öncesinde sürülen lokal anestezik içeren bir krem ile işlem son derece ağrısız olarak tamamlanır. Kişi hemen normal hayatına dönebilir. Cinsel ilişki kısıtlaması 1-2 gün yeterli olur.

Dolgu Uygulamaları

 Dolgu materyalleri günümüzde pek çok alanda kullanıldığı gibi kadın dış genital bölgesinde ve vaginada da kullanılmaktadır.Hyaluronik asid içeren hazır dolgu maddeleri veya kişinin kendi yağ dokusu dolgu malzemesi olarak kullanılabilir.

Labium majuslar(dış dudaklar) en sık uygulama alanımızdır.Sarkık,buruşuk ve birbiriyle orantısız labiumların estetik görünüme kavuşmasında dolgu uygulamaları çok etkilidir.Hatta bazen sadece dış dudak dolgusu ile iç dudakların dışarıdan görünmesini engelleyerek cerrahi gereksinimi bile ortadan kaldırabilir.İşlem lokal anestezi altında yapılabilir,işlem süresi 25-30 dakika civarında sürer.Kişi aynı gün normal hayatına dönebilir,ağrısı hafif ağrı kesicilerle yatışabilecek düzeydedir.

Vagen içi dolgu uygulamalarının temelinde cinsel hazzı arttırmak yatmaktadır.Kadınların erojen bölgesi olan G noktasına yapılan dolgu uygulaması ile bu alan belirginleştirilerek ilişkide uyarılma ve orgazma ulaşma sıklığı ve kalitesi artar.Ağrı hemen hiç olmaz ancak vaginal dolgu uygulamaları sonrası 2-4 gün ilişki yasağı koymak uygun olur.

Yapılan hyalüronikasid dolgu uygulamaları ortalama 8-12 ay kalıcıdır.Sonrasında tekrar uygulama yapılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

urodinami
Ürodinami

Ürodinami alt idrar yollarının (mesane ve urethra) fonksiyonunu değerlendirmeye yaray…

Devamını Oku
inkontinans
İnkontinans

Kadınlarda özellikle 40 yaş üzeri görülen ve yaşla,özellikle menapoz sonrası artan sı…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?