Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelikte ilaç kullanımı son derece hassas bir konudur.Öncelikle gebelikte vitamin grupları dahil hiçbir ilaç hekime danışmadan kullanılmamalıdır.Gebelik esnasında kullanılabilecek ilaç sayısı son derece kısıtlıdır.Özellikle gebeliğin ilk trimestırında (İlk 12 hafta) ilaç kullanımı ciddi şekilde kısıtlanmalıdır.Mutlak kullanılması gereken durumlarda bebeğe verebileceği zararlar konuşularak karar verilmeli ve ilaç seçimi buna göre yapılmalıdır.

Tarım bakanlığı onaylı besin takviyelerinden uzak durulmalıdır.İlaç ve vitamin destek seçimleri mutlaka sağlık bakanlığı onaylı olmalıdır.

Yine gebelik döneminde bitkisel takviyeler,farklı amaçlar için çay adı altında zararsız imajıyla satılan aktar ürünlerinden uzak durulmalıdır.

Eğer annenin kronik bir hastalığa bağlı ilaç kullanımı varsa ve kullanımı zorunluysa bunu ilgili branş hekimi ile değerlendirerek gebelik öncesi ilaç kesimi veya değişikliği organize edilmelidir.

Gebe asla ilaç kullanmaz diye genel geçer bir durumda yoktur,özellikle annenin sağlığı söz konusu olduğunda güvenli ilaç seçenekleri de elimizde mevcuttur.

O yüzden önemli nokta hekiminize danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayın

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kurtaj-nedir
Kürtaj Nedir?

Kürtaj istenmeyen gebeliklerin sonlandırma yöntemi olarak bilinsede anne karnında kay…

Devamını Oku
dis-gebelik-nedir
Dış Gebelik Nedir?

Dış gebelik,gebeliğin rahimin kavite dediğimiz iç boşluğu dışında herhangi başka bir …

Devamını Oku
gebelikte-yapilan-tarama-testleri
Gebelikte Yapılan Tarama Testleri

Gebelik haftasına göre değişen tarama testlerinin amacı fetal sağlığı değerlendirmekt…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?